Co trenujemy

Karate

SPORTOWE

Dla wielu osób, także trenujących, termin karate sportowe jest obce. Dla wielu mistrzów, trenerów (szczególnie z szeregów karate tradycyjnego) już samo zestawienie terminów karate – sport jest wręcz nie do pomyślenia. W tradycyjnym bowiem założeniu nie było mowy traktowania karate jako sportu czy doprowadzania do walki sportowej pomiędzy dwoma zawodnikami. Troszkę bardziej nowoczesne spojrzenie na ten temat mają niektórzy przedstawiciele karate kyokushin. Pomimo nawiązywania do tradycyjnych form dopuszczają do walki sportowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat karate traktowane jako sport zyskało zupełnie nowe oblicze. Historycznym wydarzeniem stało się już z pewnością zakwalifikowanie karate jako dyscypliny olimpijskiej. Czwartego sierpnia 2016 r.Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) włączył oficjalnie ten sport do dyscyplin olimpijskich, a w 2020 r. w Tokio zostaną stoczone pierwsze walki na olimpiadzie.

Przez ostatnich kilka dekad karate ulegało szeregom podziałów. Z powodu wewnętrznych nieporozumień, celów, czy też ambicji powstawały kolejne organizacje próbujące przeciągnąć na swoją stronę jak najwięcej klubów. Po kyokushinie powstawały kyokushinkai, kyokushinkakikan, shin kyokushin. Z karate shidokan (pomimo swojego młodego stażu jak na styl karate) również doczekało się odłamu w postaci shindokai… Przykładów jest wiele. Faktem jednak jest, że w przeciwieństwie do judo, które latami rosło w siłę i budowało swoją pozycję, karate poddawało się kolejnym podziałom. Idea wprowadzenia karate jako dyscypliny sportowej stara się temu zaprzeczać i daje nadzieję, na to że w końcu tendencja podziałów się odwróci.

Czym jest karate sportowe?

To sposób na sprawdzenie swoich umiejętności w postaci walki na macie na ustalonych, ujednoliconych przepisach. Walki w której biorą udział zawodnicy trenujący karate. Umożliwia ona wzięcie udziału zawodnikom trenującym różnorodne style karate w jednym turnieju. W Polsce odbyło się już kilka turniejów, w których brali udział zawodnicy z różnorodnych stylów karate. Pod szyldem karate wszechstylowego swoje umiejętności sprawdzali jednocześnie zawodnicy trenujący na co dzień takie style jak: kyokushin, shidokan, uechi ryu i shotokan. Inicjatorami tego typu turniejów byli m.in. sensei Zbigniew Rychlewski, sensei Krzysztof Derach czy sempai Maciej Matysiak, osoby które są przeciwne dalszym bezsensownym podziałom. Naszym celem jest łączyć a nie dzielić.

co1_600x400.png

Klub Kumite z Łodzi jest jednym z klubów, który postanowił się wpisać stricte w proces, który trwa i jest już nieodwracalny – uznanie karate jako sportu. W treningu karate sportowego zostały zachowane techniki, kombinacje z różnych stylów karate, które można przede wszystkim wykorzystać podczas realnej samoobrony lub przystępowania do walki sportowej. Elementy tradycyjnego karate takie jak np. bloki typu soto czy uchi uke zostały dostosowane do rzeczywistych realiów związanych z samoobroną konieczną, bądź całkowicie usunięte z programu. Nikt na ulicy w dzisiejszych czasach nie broni się tradycyjnym blokiem soto uke tym bardziej jest bardzo mało prawdopodobne że użyje go w walce na zawodach. Podobnie jest z niektórymi tradycyjnymi pozycjami dachi, które wykorzystujemy w czasie treningu głównie jako element wzmocnienia mięśni nóg czy niektórymi technikami nożnymi geri. Trening karate sportowego kładzie duży nacisk na ogólny rozwój jednostki, poruszanie się, jego dynamikę oraz precyzję wykonywania technik, kształtowanie reakcji w danej sytuacji, timing, koncentrację, umiejętność zapanowania nad emocjami.

Maciej Matysiak

Kontakt

ul. Bankowa 19A M1, Łódź

kkskumite@wp.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 16:00 - 21:30

Soboty 9:30 - 13:00

Zapisy na treningi

Telefon: 507-772-999

Znajdż Nas